Oczekiwania i stosunek Polaków do zabiegów medycyny estetycznej

Polacy w coraz większym stopniu akceptują zabiegi medycyny estetycznej, a same zabiegi budzą coraz mniej kontrowersji. Czy w takim razie medycyna estetyczna staje się codziennością? Czy dostępne obecnie zabiegi z obszaru medycyny estetycznej są bezpieczne? Jak rozpoznać dobrego lekarza medycyny estetycznej? Czego Polacy oczekują od zabiegów medycyny estetycznej w świetle pierwszego w Polsce badania „Medycyna estetyczna – znajomość, wiedza, korzystanie, wizerunek” przeprowadzonego, na zlecenie kampanii edukacyjnej przez Millward Brown 2013 oraz sondażu zrealizowanego równolegle przez G-COMMUNICATIONS Consultants wśród lekarzy zajmujących się zabiegami medycyny estetycznej .

Medycyna estetyczna jeszcze do niedawna  była terminem mało znanym, a korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej stanowiło temat tabu. Polacy powoli przekonują się, że dzisiaj zadbany wizerunek, to nie tylko lepsze samopoczucie, ale także atrybut człowieka szczęśliwego i odnoszącego sukcesy w  życiu prywatnym i zawodowym. Zaczęliśmy dostrzegać, że nienaganna prezencja procentuje i to nie tylko w życiu prywatnym, ale i  w zawodowym. Z uwagi na chęć pozostania na dłużej młodym nie tylko duchem, ale także ciałem, zabiegi medycyny estetycznej zyskują na popularności także w Polsce.
W oparciu o badanie można stwierdzić, że wiedza Polaków o medycynie estetycznej jest zaskakująco dobra: aż 2/3 badanych zetknęło się z tym pojęciem, lubi czytać lub rozmawiać na ten temat. Istotny jest również fakt, że już co trzeci Polak zna kogoś w swoim otoczeniu, kto korzystał z zabiegów medycyny estetycznej.

Połowa respondentów badania, uważa, że zabiegi medycyny estetycznej to nic wstydliwego, natomiast aż 2/3 badanych zaakceptowałoby decyzje bliskiej im osoby o skorzystaniu z usług medycyny estetycznej. Blisko co szósty Polak i co piąta Polka deklaruje pełną otwartość jeśli chodzi o poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej. Wyniki te pokazują, że obszar medycyny estetycznej nie jest już odbierany jako tabu.

Jakie są oczekiwania Polaków od zabiegów i produktów stosowanych w medycyny estetycznej?
W zabiegach medycyny estetycznej Polakom zależy najbardziej na bezpieczeństwie (niemal 90%). Jednocześnie zabiegi powinny dawać spodziewany efekt, który dodatkowo powinien być długotrwały. Niska cena jest ważna (wymienia ją nieco ponad połowa badanych), ale jest dopiero czwartym w kolejności wskazaniem.  Oznacza to, że osoby zainteresowane zabiegiem są skłonne sporo zainwestować w swój wygląd  pod warunkiem, że zabiegi będą bezpieczne i  skuteczne. Dane te potwierdzają  wyniki sondażu, przeprowadzonego na losowej grupie , specjalizujących się w  medycynie estetycznej. Polski pacjent jest gotowy zapłacić spore pieniądze za bezpieczeństwo i wysoką sprawdzoną jakość. Dla blisko połowy pacjentów – na podstawie sondażu na lekarzach – jest istotna marka produktu, natomiast nie ma „pogoni za nowinkami” – innowacyjność nie jest jednym z pierwszych wskazań.
Co ciekawe wśród najczęściej wybieranych przez pacjentów zabiegów, blisko połowa lekarzy wymieniła wypełnianie kwasem hialuronowym, a niewiele mniej peeling chemiczny, czy mezoterapię. Zastanawia jednak fakt, że na ostatniej, choć także wysokiej pozycji znalazło się wygładzanie zmarszczek.

Skąd Polacy czerpią wiedzę na temat lekarza i zabiegów medycyny estetycznej?
Źródłem informacji dla potencjalnych pacjentów jest przede wszystkim Internet, ale także reklamy i ulotki promocyjne. W wysokim stopniu sugerujemy się rekomendacjami znajomych. Niestety tylko co czwarty pacjent czerpie wiedzę od swojego lekarza, choć to właśnie w dialogu z lekarzem, po szczegółowym wywiadzie, powinny zapadać kluczowe decyzje ”.

W przypadku wyboru konkretnego gabinetu pierwszym wskazaniem respondentów (ponad 50%) są  rekomendacje znajomych. Istotna jest też renoma gabinetu, a najlepiej gdyby posiadał on certyfikat Co ważne: dla ponad 40% badanych istotne jest nazwisko lekarza, który będzie wykonywał zabieg. Oznacza to, że rośnie wiedza nie tylko o zabiegach medycyny estetycznej, ale i kształtują się mechanizmy rynkowe, które promować będą lekarzy i gabinety, gwarantujące  jakość i bezpieczeństwo zabiegu.

Konsultacje z lekarzem – czy pacjenci oczekują szczerej rozmowy?
Wyniki badania Millward Brown absolutnie potwierdziły potwierdziły, że w aspekcie konsultacji zabiegów z lekarzem pacjenci powinni dokonywać wyborów właśnie po dogłębnym wywiadzie z lekarzem. Przemawia za tym suma wyników „raczej tak” i „zdecydowanie tak”, która wynosi aż 97% Polaków. Tylko znikomy procent respondentów nie uważa, aby zabieg wybrany przez pacjenta musiał być omawiany z lekarzem.

Polacy mają jednak obawy związane ze stosowaniem zabiegów medycyny estetycznej. Ponad 70% boi się przede wszystkim powikłań, a zaraz po nich złego wykonania zabiegu, który przyczyni się do oszpecenia czy nie przyniesie zamierzonego efektu. Prawie połowa badanych obawia się bólu, który może towarzyszyć zabiegowi. Jednocześnie dla ponad 1/3  respondentów zaniepokojenie  może wywołać to, że będzie widać zabieg, który został wykonany.