KOMPLEKSOWA PIELĘGNACJA CHRZANEM

O walorach smakowych i prozdrowotnych chrzanu wiemy już prawie wszystko. Jednak nie każdy zna jego unikalne właściwości kosmetyczne. Jak wykorzystać go do codziennej pielęgnacji naszej skóry?


Przedstawiamy 4 kroki dbania o cerę z chrzanem!
W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim sok z korzenia chrzanu, który ma działanie odkażające, regenerujące i wybielające. Szczególnie zalecany jest do codziennej pielęgnacji skóry normalnej, ze skłonnościami do przetłuszczania się czy trądzikowej. Dodatkowo chrzan zmniejsza oznaki starzenia się skóry, wygładza zmarszczki, ale także wybiela piegi, plamy czy przebarwienia. „Chrzan w kosmetyce używany jest od pokoleń. Obok majonezu, musztardy czy oleju rzepakowego stanowi podstawę domowego spa”– mówi Tomasz Kwaśniewski, manager i ekspert marki MOSSO. „Warto jednak pamiętać, że wszystkich kosmetyków własnej roboty powinno używać się cyklicznie. W niektórych przypadkach nadmierne korzystanie może doprowadzić do podrażnień” – dodaje Kwaśniewski. Naturalne mleczka do mycia twarzy,
maseczki oraz toniki na bazie korzenia chrzanu są gwarancją zdrowej i promiennej cery.

KROK 1. Oczyszczanie
Oczyszczenie twarzy, rano i wieczorem, jest podstawą codziennej pielęgnacji. Do tego możemy przygotować naturalne mleczko. Drobno utarty korzeń chrzanu mieszamy z pół litrem mleka. Całość gotujemy i odstawiamy na kilka minut. Twarz przemywamy ciepłym roztworem. Cera będzie nie tylko oczyszczona, ale także delikatnie wybielona i zregenerowana.

KROK 2. Maseczka
Maseczkę nakładamy zawsze na oczyszczoną skórę, przynajmniej raz w tygodniu. Zanim nałożymy całość na twarz, powinniśmy zrobić próbę uczuleniową, najlepiej za uchem. Starty korzeń chrzanu mieszamy z jogurtem naturalnym. Nakładamy na twarz i zostawiamy na 15-20 minut, po czym zmywamy przegotowaną lub mineralną wodą. Zamiast jogurtu możemy użyć także mleka lub octu winnego jabłkowego.

KROK 3. Tonizowanie
Tonik jest pierwszym krokiem do regeneracji skóry po jej kompleksowym oczyszczaniu. Ten na bazie chrzanu pielęgnuje każdy rodzaj cery oraz posiada właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Utarty chrzan zalewamy białym winem gronowym i dokładnie mieszamy. Odcedzamy płyn i smarujemy nim twarz nawet 2-3 razy dziennie.

KROK 4. Rozjaśnianie
Jeśli borykamy się z uciążliwymi piegami, plamami lub przebarwieniami to kolejnym krokiem w codziennej pielęgnacji powinno być rozjaśnianie. W tym celu drobno pokrojony korzeń chrzanu zalewamy 1 szklanką octu winnego. Odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni. Pamiętajmy, że codziennie powinniśmy wstrząsnąć butelką. Odcedzamy płyn i przemywamy punktowo skórę. Powtarzamy tę czynność rano i wieczorem.